
SA387 Sınıf 11 Sınıf 1yüksek sıcaklıktaki basınçlı kaplara yönelik krom-molibden alaşımlı bir çelik levhadır; özellikle ekşi gazlı petrol/gaz/petrokimya kullanımları için iyi bir güç ve korozyon direnci sunar; Çekme mukavemeti Sınıf 2'ye (60-85 ksi) göre daha düşüktür ve yüksek hizmet koşulları için tasarlanmış ~%1,25 Cr ve ~%0,5 Mo içeren özel bir bileşime sahiptir.
Temel Özellikler:
Tip:Krom-Molibden Alaşımlı Çelik Levha.
Başvuru:Kaynaklı kazanlar, basınçlı kaplar,{0}yüksek sıcaklık ekipmanları, özellikle petrol, gaz ve petrokimya endüstrilerinde.
Özellikler:Mükemmel mukavemet, ısı direnci ve özellikle ekşi gazdan (H2S) kaynaklanan korozyon/oksidasyona karşı direnç.
Kompozisyon (Yaklaşık):~%1,25 Krom (Cr), ~%0,5 Molibden (Mo).
Eşdeğerler
| BS | TR | ASTM/ASME | DİN |
| 621 B | ––– | SA387-11-1 | ––– |
ASME SA387 Sınıf 11 Alaşımlı Çelik Levhaların Özellikleri
| Tanım | Nominal Krom İçerik (%) |
Nominal Molibden İçerik (%) |
| SA387 Sınıf 11 | 1.25% | 0.50% |
ASME SA387 Sınıf 11 Alaşımlı Çelik Plakalar Sınıf 1 Plakalar için Çekme Gereksinimleri
| Tanım: | Gereklilik: | 11. Sınıf |
| SA387 Sınıf 11 | Çekme mukavemeti, ksi [MPa] | 75 ila 100 [515 ila 690] |
| Akma dayanımı, min, ksi [MPa]/(%0,2 ofset) | 43 [310] | |
| 8 inç [200 mm]'de uzama, minimum % | 18 | |
| 2 inç [50 mm] cinsinden uzama, min, % | 22 | |
| Alanın azaltılması, min % | ––– |
ASME SA387 Sınıf 11 Alaşımlı Çelik Levhalar için Kimyasal Gereksinimler
| Öğe | Kimyasal Bileşim (%) | |
| SA387 Sınıf 11 | ||
| Karbon: | Isı Analizi: | 0.05 - 0.17 |
| Ürün Analizi: | 0.04 - 0.17 | |
| Manganez: | Isı Analizi: | 0.40 - 0.65 |
| Ürün Analizi: | 0.35 - 0.73 | |
| Fosfor: | Isı Analizi: | 0.035 |
| Ürün Analizi: | 0.035 | |
| Kükürt (maks): | Isı Analizi: | 0.035 |
| Ürün Analizi: | 0.035 | |
| Silikon: | Isı Analizi: | 0.50 - 0.80 |
| Ürün Analizi: | 0.44 - 0.86 | |
| Krom: | Isı Analizi: | 1.00 - 1.50 |
| Ürün Analizi: | 0.94 - 1.56 | |
| Molibden: | Isı Analizi: | 0.45 - 0.65 |
| Ürün Analizi: | 0.45 - 0.70 |
iş akışı işleme
1. Isıl İşlem (En Kritik Adım)
Sınıf 1 malzemesi belirli mekanik özelliklere (Sınıf 2'ye kıyasla daha düşük mukavemet ancak daha yüksek süneklik) ulaşmak için işlenir.
Normalleştirme: Plakalar östenitleştirme sıcaklığına (tipik olarak 1650 derece F - 1750 derece F / 900 derece - 955 derece) kadar ısıtılır ve havada soğutulur.
Temperleme: Normalleştirmenin ardından, mikro yapıyı iyileştirmek ve iç gerilimleri azaltmak için çeliğin minimum 1150 derece F (620 derece) sıcaklıkta temperlenmesi gerekir.
Tavlama: Alternatif olarak, karmaşık şekillendirme için maksimum yumuşaklığa ulaşmak amacıyla malzeme tamamen tavlanabilir.
2. Kesme ve Şekillendirme
Termal Kesim: Oksi-yakıt veya plazma kullanılarak kesilebilir. Krom içeriği nedeniyle ısıdan-etkilenen bölge (HAZ) sertleşebilir; bu nedenle, kenar çatlamasını önlemek için kesmeden önce plakanın önceden ısıtılması sıklıkla tavsiye edilir.
Soğuk Şekillendirme: Küçük bükmelere uygundur. Bununla birlikte, alaşımlı bir çelik olduğundan geri esneme-karbon çeliğine göre daha belirgindir.
Sıcak Şekillendirme: Genellikle 1650 derece F ile 1900 derece F (900 derece - 1040 derece) arasında gerçekleştirilir. Sıcak şekillendirme yapılırsa, malzeme genellikle sertifikalı özelliklerini geri kazandırmak için tam bir yeniden-ısıl işlem (Normalleştirme ve Temperleme) gerektirir.
3. Kaynak Gereksinimleri
SA387 Gr. 11, ASME Bölüm IX kapsamında P-4 Numaralı malzeme olarak sınıflandırılır.
Ön ısıtma: Hidrojenin- neden olduğu çatlamayı önlemek için gereklidir. Ön ısıtma sıcaklıkları genellikle kalınlığa bağlı olarak 300 derece F ila 500 derece F (150 derece - 260 derece) arasında değişir.
-Kaynak Sonrası Isıl İşlem (PWHT): Bu, çoğu basınçlı kap uygulaması için zorunludur. Tipik PWHT aralığı, kaynağın sünekliğini ve gerilimin azaltılmasını sağlamak için 1200 derece F ila 1300 derece F'dir (650 derece - 705 derece).
4. İşleme
Özellikleri: Alaşımın tokluğu, işlenmesini standart karbon çeliğine göre biraz daha zorlaştırır.
Takımlama: İş parçasının sertleşmesini önlemek için tutarlı kesme sıvısı akışına sahip yüksek-hız çeliği (HSS) veya karbür takımların kullanılması önerilir.
5. Kalite Kontrolü (Test)
İşleme sonrasında malzeme aşağıdaki yöntemlerle doğrulanmalıdır:
Mekanik Test: Çekme Dayanımının (60–85 ksi) ve Akma Dayanımının (min 35 ksi) Onaylanması.
Tahribatsız Muayene (NDE): Dahili sağlamlığı sağlamak için SA435 veya SA578'e göre Ultrasonik Testten (UT) yararlanılır.
Charpy V-Çentik Darbe Testi: Belirli proje kodunun düşük-sıcaklık dayanıklılığı gerektirmesi durumunda gerçekleştirilir.
Birincil Endüstriyel Uygulamalar
Krom-molibden (Cr-Mo) bileşimi nedeniyle bu çelik kalitesi aşağıdaki sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır:
Petrol, Gaz ve Petrokimya:
Basınçlı Kaplar:Rafinerilerde gemi gövdeleri ve kafaları için birincil malzeme olarak kullanılır.
Ekşi Gaz Hizmeti:Hidrojen sülfüre karşı direnci (𝐻2𝑆), onu "ekşi" petrol ve gaz ortamlarının işlenmesi için gerekli kılar.
Reaktörler ve Depolama Tankları:Sıcak ortamlar için yüksek-sıcaklıktaki kimyasal reaktörlerin ve tankların imalatı.
Güç Üretimi:
Endüstriyel Kazanlar:Kaynaklı kazan ve buhar tamburlarının yapımında kullanılır.
Isı Eşanjörleri:Termal stabilite nedeniyle kondenser boruları ve ısı eşanjörü kabukları için tercih edilir.
Nükleer ve Termik Santraller:Yardımcı sistemlerde ve{0}yüksek sıcaklık kanallarında kullanılır.
Kimyasal İşleme:
Boru Sistemleri:Yüksek-sıcaklıktaki buhar ve gaz boruları için kullanılır.
Vanalar ve Flanşlar:Flanşlar, vanalar ve boru kelepçeleri gibi dövme bileşenlerin imalatı.
SA387 Sınıf 11 Sınıf 1 için GNEE Steel'den profesyonel bir fiyat teklifi isteyin.
SA387 Sınıf 11 Sınıf 1 Nedir?
Basınçlı kaplara yönelik, esas olarak karbon ve kromdan oluşan, düşük-alaşımlı bir çelik levhadır. Petrokimya ekipmanlarında yaygın olarak kullanılan, yüksek-sıcaklık dayanımına ve korozyon direncine sahiptir.
Bu çelik kalitesinin ana kimyasal bileşimi nedir?
Temel bileşenler yaklaşık %0,15-0,20 C, %0,80-1,10 Cr ve küçük miktarlarda Mn, Si, P ve S'dir ve mekanik ve yüksek sıcaklık özelliklerini garanti eder.
SA387 Grade 11 Class 1'in maksimum servis sıcaklığı nedir?
Maksimum sürekli servis sıcaklığı yaklaşık 593 derecedir (1100 derece F). Bunun ötesinde mukavemeti ve yapısal stabilitesi önemli ölçüde azalacaktır.
Bu çelik kalitesi en çok hangi endüstride kullanılıyor?
Petrokimya, rafineri ve enerji üretim endüstrilerinde, özellikle basınçlı kaplar, kazanlar ve ısı eşanjörleri için yaygın olarak uygulanmaktadır.
SA387 Grade 11 Class 1'in çekme mukavemeti aralığı nedir?
Çekme mukavemeti tipik olarak 415-585 MPa arasındadır. Bu seri, zorlu çalışma ortamlarında yüksek basınca dayanabilmesini sağlar.
Bu çelik kalitesinin kaynaklanabilirliği nasıl geliştirilir?
Kaynaktan önce 150-200 dereceye kadar ön ısıtma ve kaynak sonrası ısıl işlem (PWHT), kaynak stresini azaltabilir ve soğuk çatlakları önleyerek kaynaklanabilirliği artırabilir.
SA387 Grade 11 Class 1'in minimum akma dayanımı nedir?
Minimum akma dayanımı 205 MPa'dır. Bu indeks, basınç taşıyan parçalar için kritik olan, yük altında plastik deformasyona direnme yeteneğini yansıtır.
SA387 Derece 11 Sınıf 1 manyetik midir?
Evet, manyetiktir. Krom içeriğinden kaynaklanan ferritik yapısı nedeniyle östenitik paslanmaz çeliklerden farklı olarak manyetik özellikler gösterir.
SA387 Grade 11 Class 1 hangi standarda uygundur?
Yüksek sıcaklıkta hizmet veren basınçlı kaplar için düşük-alaşımlı çelik plakalara yönelik gereksinimleri belirten ASTM A387 standardına uygundur.
SA387 Grade 11 Sınıf 1 ile Sınıf 2 arasındaki fark nedir?
Sınıf 1, Sınıf 2'ye göre daha düşük karbon içeriğine ve daha sıkı kirlilik kontrolüne sahiptir; daha kalın bileşenler için uygun, daha iyi kaynaklanabilirlik ve tokluk sunar.


